5 סיבות: למה בחרתי בתזונה טבעונית

אוי לא, את טבעונית? אז מה את אוכלת? מאיפה את משיגה חלבונים? איך זה מסתדר לך עם הספורט? את לא מרגישה רעבה כל הזמן? לא מגרה אותך הריח של העל האש? טבעונות זה לא יקר יותר? איך את לא משמינה? גם ביצים לא? ואם היית על אי בודד… לא היית אוכלת בשר? את לוקחת תוספים? החלטתי לענות על הכל ופשוט לספר לך – למה בחרתי בתזונה טבעונית.

*מטרת הפוסט איננה משום שידול או שכנוע למעבר לטבעונות. **לפני כל שינוי תזונתי מומלץ להיבדק ולהיוועץ עם דיאטנית.

אם את במקרה טבעונית, את בטח מזדהה עם חלק מהשאלות האלה 😊 אני שומעת אותן על בסיס יומיומי, ממשפחה, חברים, מתאמנים וכל מי שטבעונות נשמע לו עדיין כמו דבר תמוה ומוזר. גם אלכס בעלי טבעוני, ויחד אנחנו מנהלים אורח חיים טבעוני לגמרי וזה לא מרגיש לנו כמו ביג דיל. הרבה פעמים זו הסביבה שגורמת לזה להיראות ולהישמע ‘חריג’, ‘קשה’ ו’משהו שאני בחיים לא אעשה’. אז הנה הסיפור האישי שלי על למה בחרתי בתזונה טבעונית:

עברתי לטבעונות בערך במרץ 2014. אני אומרת ‘בערך’ כי זה לא דבר שקורה ביום אחד, זה תהליך אישי ואינדיבידואלי שמשתנה מאדם לאדם, ועבורי זה היה רק שדרוג מצמחונות.

כל חיי הייתי צמחונית (מגיל אפס), והאמת? לא ידעתי אפילו למה. ההורים שלי לא היו צמחונים, לא גדלתי בישוב עם זיקה לצמחונות (להפך – גדלתי במושב חקלאי עם שפע רפתות מסביב) ולא שמעתי על הרעיון הזה בשום מקום. גם לא חשבתי על בעלי החיים כילדה בת 5. פשוט לא רציתי לאכול בשר, ותמיד כששאלו אותי בפליאה למה, לא ממש הייתה לי תשובה חוץ מ’זה מגעיל אותי’.

השנים חלפו ואני התבגרתי אבל נשארתי צמחונית, וזה אף פעם לא היה עניין גדול. לא הייתה לי בעיה להסתדר – לא בטיולים שנתיים, לא בצבא ולא בחו”ל. תפריט חלבי תמיד היה זמין כמו גם שפע של אופציות צמחוניות אחרות, וכמעט אף פעם לא הייתי הצמחונית היחידה, ככה שלא הרגשתי שונה או מיוחדת.

עד גיל 21. איפשהו אחרי הצבא, אולי מתוך חיפוש אחר תחושת שייכות או אולי פשוט כי שאלות עולות בגיל הזה – התחלתי לחשוב שאולי משהו לא בסדר איתי ושאולי כדאי לי להפסיק להיות צמחונית ולהיות יותר ‘כמו כולם’.

אז החלטתי לעשות ניסיון ובמשך תקופה לפתוח את הראש ולתת הזדמנות למאכלים בשריים. עשיתי את זה ע”י טעימות חשדניות מצלחות של אחרים וניסיתי להעלים עין אם נפלה לצלחת שלי חתיכת בשר. היה די נאיבי מצידי לחשוב שזה יחזיק מעמד, ובאמת מהר מאוד החלטתי לחזור למקום הבטוח והמוכר שלי – הצמחונות. מה שלא ידעתי אז, זה שהמקום הבטוח הזה הולך להשתדרג בגדול ושמהפכת הטבעונות הולכת לפרוץ במלוא העצמה ממש בעוד כמה שנים.

למה בחרתי בתזונה טבעונית

היום, אחרי שהמהפכה כבר כאן והטבעונות היא אימפריה הולכת וגודלת, כבר יש לי תשובות ברורות יותר ללמה בחרתי בתזונה טבעונית.

אמנם הכל התחיל מתחושות לב ואינטואיציה של ילדה, אבל בבגרותי בדקתי וחקרתי לעומק את המניעים שלי לבחירה הזו, והנה הם כאן לפנייך, בסדר יורד:

1. בראש ובראשונה – בריאות ותחזוקת הגוף שלי

כידוע אני דוגלת בכך שהגוף הוא הדבר הכי חשוב שיש לנו, ועלינו לדאוג לבריאותו ולרווחתו בכל דרך אפשרית. כמעט כל מחקר עדכני בנושא תזונה מביא היום ממצאים באשר ליכולתה של תזונה מהצומח למנוע ואף לרפא מחלות, ארגון הבריאות העולמי קובע שתזונה טבעונית מאוזנת מומלצת יותר מאחרות, ומיתוסים בנוגע למחסור בחלבון וברזל אצל טבעונים מתנפצים כל יום.

תוסיפי לזה ש-99% מהשומן שמקורו בצומח הוא שומן שאינו רווי (בשונה משומן מן החי), ושניתן לצרוך בקלות חלבון מן הצומח (שמכיל את 8 חומצות האמינו החיוניות לגוף האדם). בתזונה מהצומח כמעט ואין כולסטרול ואפילו השמועה שסויה מכילה הורמונים נשיים הופרכה.

אבל מעבר לכל המחקרים, אין כמו לנסות לבד – מאז שבחרתי בתזונה טבעונית הגוף שלי קליל ונקי יותר, אני לא חולה כמעט אף פעם (טפו), ואין התכווצויות בבטן אחרי הקפה של הבוקר (כי הוא לא מכיל חלב פרה).

אם את זקוקה לקצת השראה למתכונים ורעיונות מעולים לחלבון מן הצומח – בואי לקרוא פהובאתר הזה שאני אוהבת מאוד תוכלי למצוא מחקרים מפורטים בנוגע לטבעונות ובריאות.

למה בחרתי בתזונה טבעונית

2. מי אם לא - בעלי החיים!

בואי נסכים על זה, לא צריך להיות חובב ג’ירפות בשביל להיות טבעוני. היריעה קצרה מלתאר את מה שקורה בתעשיית המזון מן החי כל יום בארץ ובעולם, והלב נשבר רק מלחשוב על הגיהינום שאליו נולדים מיליוני בעלי חיים אומללים כל שעה. הם מוחזקים ברפתות, מכלאות ולולים בתנאים מכפירים, מקועקעים, מחוררים, מחושמלים ומוכים על בסיס יומיומי, וזו רק ההתחלה…

לא ניכנס לעומק העניין כי לא לשם כך התכנסנו, אבל רק כדי לקבל מושג – בעלי החיים שגזר דינם הוא מאכל אדם מובלים באלימות אל משאיות מוות חנוקות, גורים מופרדים מאימותיהם ביום שנולדו (כדי שהחלב יימכר לבני האדם), אפרוחים נגרסים למוות, לולים שלמים מומתים ע”י קצף רעיל (מישהו אמר תאי גזים?), חזרזירים מסורסים ללא הרדמה, ועוד ועוד זוועות שנשמעות קצת כמו מה שקרה בפולין במלחמת העולם השנייה…

אני באופן אישי לא יכולה לשאת את המחשבה שהמזון שלי קשור במידה כזו או אחרת לתעשיות מהסוג הזה, ואני בשמחה מוותרת על התענוג (וחוץ מזה, אני לגמרי חובבת ג’ירפות!).

למה בחרתי בתזונה טבעונית

3. Shape It Up – שומרת על הגוף ועל המשקל

זה סעיף טריקי, כי יש דרכים רבות ומגוונות לתזונה הטבעונית. הרבה פעמים אפשר לראות שאנשים עוברים לטבעונות ומנסים מיד ‘לפצות’ פסיכולוגית על המאכלים החסרים בצורת שפע של פחמימות. למרבה הצער אותם טבעונים צעירים יחוו עליה במשקל, יאשימו את התזונה הכושלת ויפרשו בשיא.

שלא תביני לא נכון, אני עצמי חוגגת לפעמים עם ג’אנק טבעוני (משובח) ונדהמת כל פעם מחדש מהיצע האפשרויות הבלתי מתפשר שיש לטבעונים מכל עבר, אבל אם אנחנו רוצים ליהנות מכל העולמות ובמקביל גם לשמור על המשקל, כדאי לשים לב לתפריט ולאכול בצורה מושכלת – כמו בכל תזונה אחרת.

מעבר לזה, ידוע שעודף משקל דווקא שכיח יותר בקרב אוכלי בשר, ובאמצעות תפריט טבעוני מאוזן אפשר בקלות לשמור על משקל בריא או להשיל ממנו. זו נקודה חשובה ולכן הקדשתי לה פוסט מפורט – איך להימנע מהשמנה בטבעונות.

4. איכות הסביבה 

אלברט איינשטיין אמר – “אין דבר שיועיל לבריאות האדם ויגדיל את יכולת ההישרדות על פני כדור הארץ כמו התפתחות לתזונה צמחית“.

אבל אם איינשטיין לא מדבר אלייך, תרשי לי לשתף אותך בכמה נתונים מעניינים על השפעת תעשיית המזון מן החי על איכות הסביבה שלנו:

  • תעשיות הבשר הן הגורם המרכזי להתחממות כדור הארץ ואחראיות ללא פחות מ 20% מפליטות גזי החממה (יותר מאשר כל התחבורה גם יחד: באוויר, בים וביבשה).
  • 70% מהיערות שנכרתו באמזונס הפכו לשטחי מרעה לבקר שיועד למאכל, ושאר השטח משמש לגידול מזון עבור העדרים עצמם. כלומר, ניצול מוחלט של משאבי הטבע לטובת ייצור בשר נטו.
  • הרס היערות הזה משמיד את בתי הגידול של אלפי בעלי חיים, ובכך הופך את תעשיית הבשר לגורם העיקרי לצמצום המגוון הביולוגי ולהכחדה המונית.
  • פסולת ממשחטות היא המקור ליותר ממחצית המזהמים הרעילים המצויים במים מתוקים. ההפרשות מכילות זרחן, מימן, אנטיביוטיקה, נחושת וחומרים מסוכנים אחרים הגורמים לזיהום נרחב ובלתי ניתן לעצירה.

טוב, נראה לי שכל מילה נוספת מיותרת… תעשיות המזון מן החי גורמות נזק בלתי הפיך לסביבה והתחזיות מראות שזה הולך להתנקם בנו בגדול… אפשר למצוא עוד המון מידע ותחקירים בנושא שמתעדכנים באופן קבוע כאן.

למה בחרתי בתזונה טבעונית

5. טבעונות זה קל ומשתלם 

אחרי שהזכרנו שבשביל לשמור על המשקל חשוב להקפיד על תפריט מאוזן (אגב, זה נכון לכל סוג של תזונה), נוכל לשים לב שתזונה טבעונית נבונה היא למעשה זולה במיוחד. מוצרים בסיסיים ומלאי ערכים תזונתיים טובים כמו עדשים, אורז, קמח, ירקות, אגוזים, פירות, תבלינים, קינואה, פסטה, בורגול ושעועית הם בדרך כלל בין המוצרים הזולים שניתן למצוא בסופר.

אם את בוחרת להתפנק עם תחליפים, גם זה לא יגדיל לך את סל הקניות יותר מכל מוצר אחר מן החי. למשל – חבילה של קציצות עדשים לא תעלה יותר מהעוף במעדניה, יוגורט סויה של תנובה עולה אפילו פחות מרוב היוגורטים החלביים במקרר, חבילת טופו עולה כמו גבינה צפתית ובורגר טבעוני בוודאות עולה פחות מבשר שמספיק ל-4 מנות. בקיצור, אם לא מתבססים על תחליפי בשר מעובדים על בסיס יומיומי, טבעונות זה די קל ומשתלם 😊

חוצמזה, המעבר לטבעונות בארץ הולך ונהיה קל ופשוט יותר מיום ליום. האפשרויות הולכות וגדלות, בכל עיר יש מגוון מסעדות טבעוניות, המודעות בשמיים, המידע זמין לכולם, אתגר 22 מלווה בחינם את מי שרוצה להתנסות בטבעונות, יש שפע של אירועים, פסטיבלים ושיח ציבורי נרחב בנושא – והכל סביב קהילה גדולה של אנשים שהחליטו שאין להם שום עניין יותר בלצרוך בעלי חיים.

למה בחרתי בתזונה טבעונית

היום, בהיותי אדם בוגר, אני אוהבת לקבל החלטות מושכלות ולא ללכת אחרי העדר, במיוחד כשזה נוגע לתזונה שלי. זה לא אומר שאני אדישה לחלוטין לריח של סלמון אפוי או על האש, ואין לי טיפה של ספק בעניין הטעם הטוב של מזונות מן החי, אבל חמשת הסיבות הללו משמעותיות עבורי הרבה יותר מכל ביס ערב לחיך.

אלו היו הסיבות שלי למעבר לטבעונות ♥ מה איתך? הרהרת פעם באפשרות לעבור לטבעונות?

שתפו את הפוסט הזה:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אולי תאהבו גם:

היי, נעים להכיר!
אני משי חורב, והבלוג שאתם נמצאים בו מכיל כתבות והמלצות בנושאים שונים – החל מלייף סטייל, תודעה ושינוי הרגלים ועד עסקים, שיווק ומוטבציה. בקיצור, כל מה שמעניין :) קריאה מהנה! 

השראה במנות קטנות?

כאן מצטרפים לקהילת החברים שלי במייל. השראה מובטחת!

התחברות מהירה
באמצעות לינק חד פעמי

שלחו לי לאימייל

התחברות לאתר